Pinigai kelionėms

Paskolos kelionėms – puikus būdas išvykti į ilgai planuotas ar svajotas šalis, leisti sau pailsėti ir pasimėgauti laisvomis dienomis. Tačiau būtina gerai įvertinti visas teigiamas ir neigiamas savybes, kadangi po atostogų teks grįžti į įprastą gyvenimo rėžimą ir papildomai mokėti paskolos įmokas.

Tinkamai parinkta paskola kelionei nesukels didelių finansinių rūpesčių grįžus po atostogų, todėl būtina skirti nemažai laiko tokios paskolos paieškai, skirtingų pasiūlymų vertinimui ir, svarbiausia, savo finansinės padėties analizei. Paskutinis punktas gali nulemti, jog Jums skolintis nevertėtų arba parodyti maksimalią galima paskolos sumą, nuo kurios priklausytų atostogų trukmė, kryptis.

Analizuojant savo finansinę padėtį reikėtų atsižvelgti tiek į pajamas, tiek ir į išlaidas, kurias patyrėte per pastaruosius kelis mėnesius. Be viso to, svarbu numatyti ir galimas nereguliarias, retesnes išlaidas, pavyzdžiui, automobilio, būsto ar sveikatos draudimas, netikėti gedimai, buitinės technikos atnaujinimas ar kitos panašios išlaidos. Numačius visas išlaidas, atskyrus dalį pajamų nenumatytiems pirkiniams ar paslaugoms galima skaičiuoti kiek laisvų lėšų lieka, kurias būtų galima skirti kredito įmokos mokėjimui. Taip pat tokiu būdu galima atrasti, kurioje srityje įmanoma bent šiek tiek sutaupyti, kokių pirkinių atsisakyti ar pakeisti juos pigesniais.

Tiems, kurie reguliariai nestebi savo pajamų ir išlaidų gali būti sudėtingiau, todėl planuojant imti kreditą ar siekiant pradėti taupyti, reikėtų numatyti tai iš anksto ir likus bent keliems mėnesiams pradėti sekti savo pajamas, išlaidas ir bendrą pinigų judėjimą. Tai dalykas, kurio nevertėtų palikti paskutinei minutei, nes labai lengva bus ką nors praleisti. Imant greitąjį kredita verta palyginti keletą pasiūlymų. Tai lengviausiai padaryti specializuotose paskolų palyginimo svetainėse.

Renkantis kelionei tinkamą kredito pasiūlymą vertėtų atsižvelgti į tokius pasiūlymus, kurie siūlo atidėtą kredito grąžinimą. Tai ypač aktualu tuo atveju, jei planuojamos ilgesnės atostogos. Atidėjus paskolos mokėjimą nereikės pirmomis dienomis po atostogų galvoti, kaip sumokėti paskolą, iš kur gauti pakankamai pinigų.

Įvairūs kredito bendrovių pasiūlymai skolintis atostogoms kartais pateikiami su papildomomis palankiomis sąlygos, tačiau dažniausiai tai nutinka vasaros metu ar prieš pat ją. Be to, ne visi pasiūlymai iš tiesų tokie naudingi kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Dėl šios priežasties siūlome įvertinti kiekvieną pasiūlymą labai atidžiai, atsižvelgti ne tik į papildomas premijas ar nuolaidas, bet ir į galutinę sumokamą sumą, kad kreditas netaptų apgaulinga našta.

Verta paminėti, kad taupymas kelionei prasideda dar tik ją planuojant. Svarbu skirti laiko ir palyginti keletos kelionių organizatorių pasiūlymus. Neretai nutinka taip, kad savarankiškai planuojama kelionė tampa brangesnė nei su kelionių agentūra, nepadade net pigių skrydžių pasiūlymai. Taip pat įsitikinkite, kad jūsų turimos kredito kortelės yra priimamos šalyje į kurią vysktate. Tai žinoma aktualu tik tiems keliautojams kurie susiruošė į kelionę už Europos Sąjungos ribų.

Pirma paskola nemokamai dažnai vilioja naujus klientus skolintis, tačiau ar tai kredito bendrovių pinklės ar tikrai geras būdas gauti nedidelę paskolą palankiomis sąlygomis? Iš tiesų gali būti ir taip, ir taip, tai priklauso nuo labai daug skirtingų dalykų, tarp kurių ir Jūsų situacija, požiūris, paskolos poreikis bei, žinoma, papildomos sąlygos, kurios kartais visai neviliojančios.

Jei niekada nesate skolinęsi iš greitųjų kreditų bendrovės, pirma paskola nemokamai gali būti vienas iš lemiamų veiksmų pasirenkant kredito bendrovę, ypač kai sąlygos yra labai panašios, tenkina grąžinimo galimybės, suteikiama norimo dydžio paskola ir kt. Tokioje ir panašiose situacijose pirma nemokama paskolas leis gerokai sutaupyti. Tiesa, Jums tai gali būti ne pirma paskola, svarbiausia, kad anksčiau nebūtumėte buvę šią akciją siūlančios kredito bendrovės klientu.

Tuo tarpu jei dvejojate imti kreditą ar apsieiti be jo, pirma paskola nemokama gali palenkti Jus prie paskolos ėmimo. Tačiau net ir nepabrangsiančią paskolą reikės grąžinti, o jei nespėsite to padaryti iki numatyto termino paskola taps ne tik mokama, bet ir ganėtinai brangi, toli gražu nebe tokia patraukli kaip pradžioje. Be to, tai gali sugadinti Jūsų kredito istoriją. Taigi, būtinai įvertinkite, ar turėsite galimybę pasiskolintus pinigus grąžinti laiku.

Nemokama paskola dažnai pastūmėja neapgalvotiems pirkiniams, o labai plačios skolinimosi galimybės (internetu, išmaniuoju telefonu) suteikia dar didesnę riziką įsigyti tai, ko galbūt tuo metu nelabai reikia, o dar ir su paskola. Jei mokėsite atsispirti pagundoms ir gebėsite laiku paskaičiuoti savo galimybes, įvertinti paskolos naudą ir galimą žalą – problemų Jums nekils. Norint galėti tai padaryti nuolatos reikia stebėti savo pajamas, išlaidas, žinoti turimų santaupų ir įsipareigojimų kiekį.

 

Akivaizdu, kad nemokama paskola gali būti ir naudinga, ir žalinga, tad būdami budrūs, turėdami žinių apie savo finansus bei gebėdami atsispirti bevertėms pagundoms galėsite gyventi kokybiškai, pasinaudodami išorine finansine pagalba ir dėl to nepadirbdami jokių nuostolių. Jei tokių žinių kol kas neturite, pradėkite stebėti savo gyvenimo būda, gaunamas pajamas, išlaidas, jų tendencijas, suskirstykite jas į įvairiais sritis, numatykite santaupų sąskaitą, kurioje kauptumėte pinigus ateities planams ar nenumatytiems atvejams ir greitai galėsite džiaugtis kokybiškesniu gyvenimu.

Vasara – kur kas tinkamesnis laikas planuoti didesnės vertės pirkinius, ypač jei jiems reikalingas kreditas. Tą lemia žiemą didėjančios išlaidos, būtinos norint gyventi šiltai.

Pastebima, kad besiskolinantys vasaros periodu (kalbant apie trumpalaikes 1-3 mėn. paskolas) susiduria su kur kas mažiau finansinių problemų nei tie, kurie įsigyja pirkinius išsimokėtinai ar imdami greitąjį kreditą prieš pat žiemą. Dažniausia to priežastis – šildymo kainos, tačiau toli gražu tai nėra vienintelis dalykas, kuris gali apsunkti Jūsų finansinę padėtį žiemą.

Artėjant žiemai dažnam vairuotojui tenka kas 2-3 sezonus keisti padangas, taip pat kas keletą metų tenka pasikeisti automobilio akumuliatorių, pasirūpinti diagnostika ar einamu remontu, kad žiemos šalčiai nekeltų rūpesčių. Tuo tarpu neturintiems automobilio svarbu pasirūpinti, kad namuose būtų sandaru, jei naudojama ne centralizuota, o vietinė šildymo sistema, būtina pasirūpinti, jog ji būtų tvarkinga, nekeltų rūpesčių netikėtai spustelėjus šaltukui. Net jei viską esate linkę daryti savo rankomis – išlaidų išvengti greičiausiai nepavyks, nes kiekviena medžiaga ar net varžtelis kainuoja.

Pasirūpinti šiltais drabužiais ar avalyne – taip pat labai svarbu ir, dažniausiai, nemenkai kainuoja. Tad paimta paskola gali apsunkinti šį būtiną dalyką ar priversti Jus labai riboti savo pasirinkimo galimybę. Žinoma, išeitimi gali būti tokių rūbų pirkimas pavasarį, išpardavimų metu. Taip galima nemažai sutaupyti, o ir žiemai neteks patirti didelių rūpesčių finansine prasme. Tiesa, tai nelabai tinka tiems, kurie augina vaikus, nes vaikai per keletą mėnesių gali nemenkai išstypti, tad rūbai gali jiems nebetikti.

 

Žinoma, svarbu atsižvelgti į individualią Jūsų situaciją, įvertinti pajamas, išlaidas bei planus. Gali būti taip, kad Jums kaip tik daug naudingiau skolintis prieš žiemą ar žiemos metu, nes vasarą išleidžiate daugiau (pavyzdžiui, investuojate į sodybos, sodo tvarkymą ar daug keliaujate). Be to, siūlome nepamiršti apie kredito atidėjimo galimybę, kurią siūlo didelė dalis kredito bendrovių bei bankų. Tokia galimybė leidžia skolintis dabar, o mokėti po 1, 3 ar dar daugiau mėnesių – kaip tik Jums patogu (dažniausiai atidėjimo galimybė siūloma ne ilgiau kaip 1 metams). Atkreipkite dėmesį į atidėjimo sąlygos, kartais jos nėra labai palankios.

Pagal Lietuvos bankui pateiktų vartojimo kreditų davėjų ataskaitas matyti, jog 2014 metais vartojimo kreditų, kuomet ilgiau nei 60 dienų iš eilės buvo pradelstas mokėjimas, išaugo 8 proc. nuo 2013 metų. Tokių kreditų buvo 180 tūkst. Tai yra 23 proc. visų tokio tipo kreditų. Kartu padidėjo ir suma, ji sudarė 91 mln. eurų ir lyginant su ankstesniais metais padidėjo 9 proc.

Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka sako, kad pradelstų įsiskolinimų kiekis ir suma nebeauga taip sparčiai kaip anksčiau, tačiau tendencijos išlieka ir kelia rūpesčių – vėluojama susimokėti už vieną iš keturių vartojimo kreditų. Be to, 2014 metais žmonės daugiau rinkosi didesnius nei 1000 litų (290 eurų) vartojimo kreditus. Jei toks kreditas pasirenkamas netinkamai įvertinus savo finansinę padėtį, jį grąžinti bus kur kas sunkiau nei mažesnės sumos kreditą.

Gana didelis išlieka ir Lietuvos banko fiksuojamų pažeidimų kiekis. Per 2014 metus nustatyta 50 pažeidimų, o 11 kartų buvo taikomos poveikio priemonės kredito davėjams. Daugeliu atvejų pažeidimai buvo susiję su netinkamu mokumo įvertinimu, atsakingo skolinimo principų nesilaikymu, Vartojimo kredito įstatymo neatitinkančio netesybų (delspinigių) dydžio taikymu, taip pat teisės aktus pažeisdavo reklama.

 

Jei lyginti tik didesnius nei 290 eurų kreditus, tai jų skaičius lyginant 2014 ir 2013 metus, išaugot net 30 proc., o suma padidėjo 19 proc. ir siekia 60 mln. eurų. Tuo tarpu pradelsti ir pratęsti kreditai sudaro netgi daugiau nei pusę bendro šios rūšies kreditų likučio ir paskutinę praeitų metų dieną sudarė 162 mln. eurų.

Greitieji kreditai ir vartojimo paskolos vis dar užimą didelę dalį paskolų rinkos. Tokios paskolos suteikia nemažai galimybių žmonėms, norintiems turėtų daiktą ar įsigyti paslaugą dabar, o ne po kurio laiko. Dažnai šios paskolos panaudojamos transporto priemonių, kompiuterinės ar buitinės technikos įsigijimui, būsto atnaujinimui.

Rinktis vartojimo kreditą ar trumpalaikę paskolą naudinga pakankamai dažnai, nepaisant susiformavusios neigiamos visuomenės nuomonės. Pavyzdžiui, senas šaldytuvas ne tik garsiai burzgia, bet taip pat ir suvartoja iki kelių kartų daugiau elektros energijos nei modernus, šiuolaikinius ekologinius reikalavimus atitinkantis šaldytuvas. Net jei Jums užtenka savų lėšų pigesniam prietaisui, pasiskolinti dalį sumos pravartu tam, kad įsigyti Jūsų poreikius labiau atitinkantį, aukštesnės ekonominės klasės šaldytuvą. Panašiai yra ir su kita buitine technika, automobilio remontu ar įsigijimu, kitomis išlaidomis.

Saikingas ir atsakingas skolinimasis neturėtų sukelti jokių neigiamų pasekmių. Tam būtina įvertinti savo esamą finansinę padėti, riziką prarasti pajamas, planuojamas ir galimas neplanuotas papildomas išlaidas, taip pat ir papildomas pajamas. Kartu reikėtų įvertinti ir perkamo ar planuojamo įsigyti daikto, paslaugos poreikį, atitikimą konkrečiai Jūsų situacijai. Visuomet siūloma pasitarti su šeimos nariais, banko ir kitos kredito įstaigos specialistais, kurie galėtų įvertinti Jūsų finansinę būklę, pasiūlytų Jums priimtiniausią paskolos terminą, grąžinimo būdą.

Renkantis geriausią paskolos variantą ir vertinant skirtingus pasiūlymus vertėtų atkreipti dėmesį į keletą skirtingų dalykų. Visų pirma, kokios siūlomos palūkanų normos. Tai yra viena iš pagrindinių paskolos įmokų sudedamųjų dalių, nuo kurios priklauso ir galutinė Jūsų grąžinama (sumokama) suma. Tačiau net ir esant didesnėms palūkanų normoms ne visuomet sumokėsite daugiau. Prie to gali prisidėti įvairūs mokesčiai, pavyzdžiui, sutarties sudarymo, paskolos administravimo. Labai didelę įtaką daro ir pasirinktas paskolos terminas. Savaime suprantama, kuo ilgesnį terminą rinksitės, tuo brangiau Jums atsieis perkamas daiktas. Tačiau žvelgiant iš kitos pusės, kuo ilgesnis terminas – tuo mažesnės įmokos ir mažesnė našta, paveikianti Jūsų įprastą finansinę situaciją. Rekomenduojama rinktis tokį terminą, kad paskolos įmokos nebūtų pernelyg didelė našta, tačiau ir ne tokios mažos, kad jų visai nesijaustų. Idealiausia pasirinkti maksimalią įmanomą mokėti sumą, paliekant pinigų rezervą nenumatytiems atvejams (sutrikus sveikatai, sugedus automobiliui ar įvykus gedimui namuose).

 Tinkamai planuojamas biudžetas, objektyvus esamos finansinės situacijos vertinimas, analitinis mąstymas žvelgiant į ateitį ir sąžiningos paskolos sąlygos – puikios galimybės turėti trokštamą daiktą, išvykti į ilgai planuotą kelionę ar rasti kelią laikinai pablogėjus finansinei padėčiai.